Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi eu nulla vehicula, sagittis tortor id, fermentum nunc. Donec gravida mi a condimentum rutrum. Praesent aliquet pellentesque nisi.
Image thumbnail

Limbach

OBEC LIMBACH

Limbach patrí vďaka svojmu prekrásnemu okoliu medzi najrozkošnejšie dedinky pod Malými Karpatmi. Lokalita je atraktívna a zaujímavá s bezprostrednou blízkosťou lesov, turistických chodníkov, lúk a samozrejme vinohradov. To poskytuje obrovské možnosti pre šport a relax. V kombinácii s tradíciou výroby vynikajúceho vína je Limbach atraktívnym miestom nielen pre život, ale aj pre návštevníkov a turistov.

K pamätihodnostiam Limbachu patria dva kostoly. Evanjelický z roku 1802 upravený v klasicistickom štýle v roku 1930 s dominantnou vežou, stojaci priamo v centre obce a rímskokatolícky Kostol svätého Teobalda, vypínajúci sa na miernom návrší na západnom okraji obce.

 

Nadmorská výška: 181 m n. m

Súradnice: 48° 17′ 20″ N, 17° 13′ 19″ E (48.288889°, 17.221944°)

Rozloha: 15,37 km² (1 537 ha)

Počet obyvateľov: 2 254 (31. 12. 2019)

HISTÓRIA

1343 – V okolí potoka v lesoch nad dnešným Limbachom, povyše Limbašského jazera v doline Slnečné údolie sa usídlili kráľovskí baníci, ktorí hľadali v lokalite Korenný vrch drahé kovy.

Následne vzniklo medzi Račím potokom a Limbašským potokom (Altbach) osídlenie ako dolná vinohradnícko-drevárska dedina Limpach. Dochovaný je nápis „Limpach pri Pezinku“ s vyobrazením stromu limba a troch potokov Limbachu – Krebsenbach, Mülbach a Altbach.

1390 – Listina Leonarda de Pensanro potvrdzuje už vznik LIMBACHU ako dediny s farským starým kamenným kostolom sv. Theobalda.

Neskôr osídlili Limbach nemeckí vinohradníci, ktorí priniesli svoj právny systém, nové technológie v remeslách a pestovateľstve. Rovnako rozšírili aj kvalitné odrody vínnej révy a vinársku kultúru. Koncom 19. storočia bol počet Limbašanov 895 v 167 domoch. Za domami vznikli vinice s nemeckými názvami: “Machergut”, “Mittelberg”, “Hasensprung”.

1914 – Na limbašskom víne zarábali veľkoobchodníci a židovskí priekupníci, preto v obci vznikol vinohradnícky spolok a peňažné družstvo “Limbacher Raiffeisengenossenschaft m.b.H.”.

1939-1945 – Ostáva Limbach typickou vinohradníckou obcou. Karpatskí Nemci založili vinohradnícke družstvo – Deutsche Weinzergenossenschaft Limbach. Dostali nenávratne 2,5 milióna korún z Nemecka na rozvoj. Zbúrali Draxlerov mlyn. Na jeho mieste postavili rozsiahle pivnice, lisovňu, vináreň a spoločenskú sálu. Ročný expert do Nemecka bol 10 000 hektolitrov vína.

Tradícia pokračuje....

Spoznajte Limbach a objavte poctivé limbašské vína a vychutnajte si ich v dobrej spoločnosti.